Adliye Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Adliye Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Adliye Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Adliye açılma saati saat 8:30’tur ve saat 17:00’da mesai sona erer. Adliye Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’na bağlıdır ve bir devlet kurumudur. Milyonlarca vatandaşlın adliyeye giderek pek çok hukuk işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Adliyelerin başında Bakırköy, Çağlayan ve Kartal Adliyesi geliyor. Ancak bazı işlemlerin yapılması için kişinin doğrudan adliyeye gitmesi gerekmiyor. Çok çeşitli işlemin e devlet üzerinden yapılması mümkün oluyor. Yoğunluk olmadan hukuk işlemlerinin halledilmesi için kişilerin mutlaka gerekli bilgileri ile birlikte e devlet sistemine giriş yapması gerekiyor. Eğer kişilerin yapacakları işlemler e devlet üzerinden yapılması mümkün değilse, bu durumda kuruma erken saatlerde gidilmesinde fayda oluyor. Çünkü çoğu adliyede yoğun bir iş yükü bulunuyor.

İstanbul Adalet Sarayı Hakkında Bilgi

İstanbul Adalet Sarayı’nda en çok 19 en az 4 kat bulunuyor. Birbirine bitişik toplam 18 blok vardır. İstanbul Adliyesi ek binaları Levent, Gülhane ve Sirkeci’de yer alıyor. Adalet sarayı içinde hakim ve savcı odası, arşiv odası, hizmet odaları, görüşme odası, polis karakolu, kapalı otopark gibi farklı birimler bulunuyor. Yapı gün içinde içine maksimum şekilde gün ışığı alması için tasarlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Adalet Sarayında iç avlu ve bahçeler özel olarak tasarlanmıştır. Mahkum adalet sarayından duruşma odasına gitmesi sağlanırken, savcı direk olarak kendi odasından duruşmaya gidebilir. Adliye kapısında birikme olmamasının sebebi bu özel tasarımdır. İstenmeyen durumların meydana gelmesinin de önlenmesi amaçlanmıştır. Son teknolojiler kullanılarak yapılan sarayda 93 tane asansör, su yalıtımı, ısı yalıtımı, 48 tane yürüyen merdiven ve 450 adet kapı bulunmaktadır.

Ayrıca Vakıfbank müşteri hizmetleri numarası bilgilerini inceleyebilirsiniz.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  İzmir Teleferik Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Adalet Bakanlığının Görevleri Nelerdir?

Adalet Bakanlığı görevleri Kanunda 2. Maddede yer almaktadır. Adalet Bakanlığı kanunlarda ön görülen mahkemeleri açar ve teşkilatlandırır. Bir mahkemenin kaldırılması ve yargı çevresinin değiştirilmesi hakkında yüksek kurula teklifte bulunulur. Ayrıca adli sicilin tutulması ile ilgili hizmetler yürütülür. Noterlik kanunları ve avukatlık kanunlarının bakanlığına verdiği görevler ile ilgilenmek bakanlığın görevidir. Kanunlarda verilen görevlerin yapılması, adalet hizmeti ile ilişkin konularda yabancı ülkelerle ilgili işlemlerin yerine getirilmesinde Adalet Bakanlığı rol oynar. Adalet Bakanlığının önemli bir parçası olarak adliyeler gösterilebilir.

Adalet Bakanlığı Binasının Tarihçesi Nedir?

Adalet Bakanlığı Binasının Tarihçesi 1939 yılına kadar dayanıyor. Binanın mimarı Bedri Tümay’dır. Zemin üzerinde üçer katlı kütleler tasarlanmıştır. Tasarımının H biçimi yapması sağlanmıştır. Bütün diğer bakanlık binalarında olduğu gibi uzun koridorlar üzerinde yer almaktadır. Giriş katında merasim holü yer alır. Antrenin karşısında ise merasim holüne çıkan ana merdiven bulunur. Anıtsal bir anlatım verilmek için çalışılmıştır. Kolonatlı düzeni bulunur. Bina iskeleti betonarmedir. Cephenin dışı Ankara taşıyla kaplanmıştır.

Adalet Bakanlığının Birimleri Nelerdir?

Adalet bakanlığı birimleri başında merkez gelir. Merkez dışında, adliyeler, ceza infaz kurumları, bölge idare mahkemeleri, bölge adliye mahkemeleri, eğitim merkezi, adli tıp kurumu ve bilir kişi bölge kurulları yer alır. Merkez birimleri ise kendi arasında basın ve halkla ilişkiler müşavirliği, bilgi işlem genel müdürlüğü olarak farklı birimleri vardır. Adliyeye ulaşmak isteyen kişilerin telefonlarından 0312 417 77 70 ya da faks için 0312 419 33 70 hattını aramaları yeterli olur. Adres ise 06659 Kızılay, Ankara’dır. Ara buluculuk davetleri için telefonlarınızdan 0312 417 77 70 numarasını arayabilirsiniz. Ara buluculuk işlemleri için hukuk birimine ulaşmanız gerekecektir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

En Çok Okunanlar
Kategoriler