Aile Hekimliği Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Aile Hekimliği Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Aile Hekimliği Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Aile Hekimliği açılma saati sabah 8’dir ve akşam 17:00’a kadar hizmet vermektedir. Aile Hekimliği genç, çocuk ve yaşlı bütün bireylere hem koruyucu hem de tedavi edici hizmetleri sunar. Aile hekimlikleri bireylerin ya da aile fertlerinin ikamet yerlerinin yakınlarında ve kolay ulaşmaları mümkün olan yerde olur. Kadın hastalıkları, doğum, iç hastalıkları, genel cerrahi ve psikiyatri gibi belli başlı branşlarda hizmet vermektedir. Aile hekimleri hizmet verirken, organ, cinsiyet, yaş ve sistem ayrımı yapmaz. Bütün hastalara ayrım olmaksızın tedavi, takip ve teşhis hizmeti vermektedir. Aile hekimleri insanların hastalanmalarının engellenmesi için onları önce korumaya çalışır. Aşılama, yaşam tarzı değişikliği için danışmanlık, aile planlaması ve gebelik izlemi gibi konularda hizmet sunar. Ayrıca bulaşıcı ve salgon haslıklara karşı aile bireyleri bilgilendirilir.

Neden Aile Hekimine Gitmek Gerekir?

Aile hekimine gitmek sağlık açısından gereklidir. Fizik muayene, laboratuvar tetkikleri gibi bir dizi standart işlem kullanılmakta ve farklı etmenlere göre kişiler değerlendirilmektedir. Cins, yaş, çeşitli risk faktörlerinden kaynaklanan durumların dikkate alınması açısından kişilerin mutlaka aile hekimleri ile görüşmesi gerekir. Hastalıklardan korunmak ve hastalıklara karşı erken tanı sağlanması açısından Aile Hekimliği önemli bir yere sahiptir. Kontrole gelen hastaların muayene sırasında boy, kilo, tansiyon ölçümü gibi değerlendirmelerinin yapılması gerekir. Hekim ayrıca yaşam tarzında değişiklik yapılması gerekiyorsa, bu konular hakkında bireyi bilgilendirir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kazalar, alkol, sigara ve diğer hastalıklar konusunda bilgilerin verilmesi son derece önemlidir. Çünkü koruma, tedavi etmek ile kıyaslandığı zaman çok daha kolay ve ekonomik olur.

Ayrıca A101 çalışma saatleri bilgilerini inceleyebilirsiniz.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kablo TV Müşteri Hizmetleri Numarası

Aile Hekimliğinin Görevleri Nelerdir?

Aile hekimliği görevleri başında aile sağlığı merkezini yönetmek gelir. Buna ek olarak birlikte çalışılan ekiplerin denetlenmesi, bakanlık tarafından yönetilen özel sağlık programlarını yürütmek, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetlerini vermek, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini sağlamak aile hekimliği tarafından yerine getirilmektedir. Tanı ve tedavisi yapılmayan hastalıklar da sevk edilir. Sevk edilen hastaların tetkik, tedavi ve yatış bilgilerinin değerlendirilmesini sağlar. Kişi gerekmesi halinde gözlem altına alınır. Aile hekimi bu kişiler hakkında reçete, sevk evrakı, sağlık raporu ve diğer belgeleri düzenler. Evde takibi zorunlu olan yaşlı, yatalak, özürlü kişiler için aile hekimliği sağlık hizmetlerini yönetmektedir. Sağlık hizmeti gezici ya da yerinde verilebilir.

Aile Sağlığı Merkezi Nedir?

Aile Sağlığı Merkezi devletin verdiği sağlık hizmetinin verildiği yer olarak tanımlanabilir. Aile Sağlığı Merkezi içinde uzman doktorlar, pratisyen doktorlar ve hemşireler görev yapmaktadır. Aile hekimi olmak için binlerce doktor sertifika programına katılmaktadır. Aile Sağlığı Merkezi halk arasında Aile Hekimliği olarak bilinmektedir. Önceden insanlar Aile Sağlığı Merkezi’ne Sağlık Ocağı diyorlardı. Aile sağlığı merkezi aile hekimi tarafından yönetilmektedir.  Sağlık Bakanlığı tarafından verilen talimatlar aile hekimleri tarafından yerine getirilmelidir. Vatandaşa en iyi hizmet bu hekimler tarafından sağlanır.

Nasıl Aile Hekimi Olunur?

Aile hekimi olmak isteyen kişilerin ilk önce gerekli eğitimi almak için tıp fakültesine gitmesi gerekir. Tıp fakültesini başarılı şekilde okuyan ve mezun olan kişiler, devlet memuru olmak isteyen kişilere özel şartları taşımalıdır. Aile hekimi olmak için Sağlık Bakanlığı tarafından şart sürülen özel eğitimlerin alınması da gerekir. Aile Hekimliği için başvuru yapmak için tıp fakültesi mezunları doğrudan başvuru yapabilirler. Bu eğitimlerin tıp fakültesi mezunları için çok faydalı olduğu bilinmektedir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  Erikli Su Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

En Çok Okunanlar
Kategoriler