Ankara Metro Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Ankara Metro Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Ankara Metro Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Ankara Metro açılma saati sabah saat 6’dır ve gece saat 1’de kapanmaktadır. Metro trafik sıkıntısının giderilmesini sağlar. En yaygın araçlardan bir tanesidir. Vatandaşlar metro sayesinde istedikleri yerlere hızlı bir şekilde ulaşmış olurlar. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insan sayısının fazla olması insanların daha hızlı bir ulaşım aracı tercih etmesine zemin hazırlamıştır. Metro dünyada ilk defa Londra’da kurulmuştur. Az personel ile yönetilmesi mümkün bir araçtır. Ankara Metro Türkiye’nin başkenti bulunur ve insanlar gece gündüz hizmet alabilirler. Her gün binlerce insan tarafından Ankara metrosunun kullanıldığı bilinmektedir. Hem bayramda hem de resmi tatillerde metro kullanmaya devam edebilirsiniz. Türkiye’de metro bulunan şehirler arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa bulunmaktadır.

Metre Hızlı Ulaşım için Tercih Edilebilir

Hızlı ulaşım için metro kullanımı oldukça yaygındır. Şehir içi raylı metro sisteminin belli bölgelerde istasyonları vardır. Bölgenin yoğunluğu göz önünde bulundurularak bu istasyonların kapasitesi artırılabilir ve istasyon mesafeleri yakın olabilir. Metro sistemi çalışması için enerjisini raydan alır. Metro hatlarının en sevilen ve tercih edilen özellikleri konforlu, güvenli ve hızlı olmasıdır. Başka bir tren geçmediği sürece yalnızca metro trenlerine özel sistemli ray temin edilir. Geçtiği bölgenin imkanları göz önünde bulundurularak hemzemin, viyadük ya da yer altından geçmesi mümkündür. Metro hatları yapılırken diğer demir yolları ile kesiştirilmez ve bağlantısı yapılmaz. Genellikle ara hat ayrılması olur. Dünya çapında Amerika ve Avrupa kıtası başta olmak üzere pek çok ülkede metro ağı bulunmaktadır.

Ayrıca Akbank çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  Enerjisa Müşteri Hizmetleri Numarası

Ankara Elektrik ve Havagazı İşletme Müessesi Nedir?

EGO, 16 Aralık 1942 senesinde kurulmuştur. Ankara’ya ulaşım, elektrik ve hava gazı verilmesinden sorumludur. Kuruluşundan sonra kısa süre içinde ulaşım planlama hizmetlerini de üstlenmiştir. Özel hukuk hükümlerine göre idare edilmektedir. Kamu tüzel kişiliğine haiz olan kuruluş, Ankara Metro işlerinden de sorumludur. Kurum, İhale Kanununa göre faaliyetlerini sürdürmekte ve kurumlar vergisine tabi tutulmamaktadır. EGO Genel müdürlüğü tarafından alınan kararlar ve uygulamalar önce İdare Encümeni onayını alır ve daha sonra uygulamaya konulur. Ankara halkının toplu taşıma ve ulaşım ihtiyaçlarının en hızlı, ekonomik, rahat ve memnuniyet verici şekilde olması için çalışmalarına devam etmektedir.

Ankara Elektrik ve Havagazı İşletmesi Raylı Sistem Hizmetleri

Ankara Elektrik ve Havagazı İşletmesi Raylı Sistem Hizmetleri Ankara’nın nüfusunun artması ile birlikte ağırlaşan kent içi trafik problemine çözüm bulmak amacı ile verilmektedir. Dünyanın bütün metropol şehirlerinde olduğu gibi güvenilir, hızlı ve çağdaş ulaşım sistemine kavuşturulması için 1989 yılında metro temeli atılmasına başlanmıştır. Metronun yapım çalışmalarına Kızılay’da başlanmıştır. Mekanik donanımların üretimi Almanya’da yapılırken, hat ekipmanları İtalya’da yapılmıştır. Günde 100 binden fazla insanın metro ulaşımını tercih ettiği bilinmektedir. Ağustos 1996 yılında hizmete giren ANKARAY 8 bin 527 km uzunluğuna sahiptir.

Ankara M1 Metro Hattı

Ankara M1 Metro Hattı Kızılay ile Batıkent arasında yer alır. Metro çalışmalarına 1993 senesinde başlanmıştır. 1997 yılında ise M1 metro hattı kullanıma açılmıştır. 14 bin 661 km’lik güzergahta bulunmaktadır. 11 adet istasyonu bulunmaktadır. Ankara Metrosunun M1, M2, M3 ve M4 olmak üzere 4 farklı hattı bulunmaktadır. Bir gün içinde Ankara metrosu ile toplam 220 bin adet yolcunun taşındığı bilinmektedir. Kent içi ulaşımda düşük CO2 emisyonu, düşük işletme maliyeti, az yerin kullanılması gibi çok sayıda avantajı bulunması metronun tercih edilebilirliğini artırmıştır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  İtopya Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

En Çok Okunanlar
Kategoriler