Askerlik Şubesi Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Askerlik Şubesi Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Askerlik Şubesi Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Askerlik Şubesi açılma saati 8:30’dur ve akşam 17:00’a kadar hizmet vermektedir. Askerlik Şubesi öğle arasını saat 12:00’dan 13:00 kadar vermektedir. Vatani görevini yerine getirmek isteyen milyonlarca genç, askerlik şubesinin çalışma saatlerini merak etmektedir. ASAL teşkilatının en küçük birimi olan Askerlik şubesinin temelleri 1927 senesinde 1111 sayılı kanun ile atılmıştır. Askerlik şubesinin çalışma saatleri içinde celp, terhis ve buna benzer işlemlerin çoğu halledilebiliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren şube, 1970 senesinden sonra Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır. Askerlik şubesinin yoğun olduğu yerlerin başında Ankara Mamak gelmektedir. Buna ek olarak İstanbul Halıcıoğlu ve Maltepe şubesinde de dikkate değer bir kalabalık vardır.

  Askerlik Şubesi Görevleri Nelerdir?

  Askerlik şubesi görevleri başında seferberlik işlemlerini yürütmek gelir. Bunun dışında şehir ve şehit yakınlarına ilişkin faaliyetler yürütülür. Gazilerin madalya ve sağlık işlemlerinden de yine askerlik şubesi sorumludur. Emekli askeri personeller ve ailelerin özlük haklarına ilişkin hizmetlerin yürütülmesi, savaşta ve barışta bütün asker alma faaliyetlerini yürütme görevleri de bulunmaktadır. Ekonomik, ulaşım ve coğrafi etkenler göz önünde bulundurulduğu zaman askerlik şubeleri 5 sınıfa ayrılır. Her vatandaşın işlemlerini kolay bir şekilde yapabilmesi adına hemen hemen her ilçede askerlik şubesi görmek mümkündür. Asker alma daire başkanlığına bağlı 20 ilde 530 adet askerlik şubesi başkanlığının bulunduğu bilinmektedir.

  Ayrıca Ankara Metro çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

  Askerlik Şubesi Ne Zaman Kuruldu?

  Askerlik şubesi kurulması II. Abdülhamit zamanına dayanmaktadır. 1886 yılından beri kolorduda asker alma faaliyetlerinin yürütülmesi için riyaset kalemleri ve bunlara bağlı tümen seviyesinde kalemler kurulmuştur. Askerlik şubeleri de bu kalemlere bağlıdır. 1915 yılına gittiğimiz zaman, Osmanlı Devleti’nde o zamanlar 13 kolordu ve 262 tane askerlik şubesi bulunuyordu. Askerlik Şubesi için ASAL kelimesinin seçimini Mustafa Kemal Atatürk yapmıştır. Osmanlıdan kalma asker alma kültürü isminde halen yaşamaktadır. O zamanlar Türk kurtuluş savaşına insan gücünün toplanması için böylesine güçlü bir kelimenin seçilmesi dikkat çekmektedir. 1927 senesinde 1111 sayılı askerlik kanunun yayınlanması ile birlikte resmen ASAL teşkilatının temellerinin atıldığını söyleyebiliriz. 1970 yılına gelindiği zaman kolordu bölgelerine bağlı olarak faaliyet gösteren şubelerin sayısı 668 adettir.

  Milli Savunma Bakanlığı Nedir?

  Milli savunma bakanlığı bütçe, maliye, asker alma, emlak ve teftiş gibi hizmetleri yürütmekle görevlidir. Ağa kapısı hizmetlerini veren Osmanlı döneminde bakanlara yeniçeri ağası adı verilirdi. Milli savunma bakanlığı ise seraskerlik bakana ise daha sonraları sera asker denmeye başlandı. Mili Savunma Bakanlığı görevleri başında siyasi, hukuki, mali ve bütçe hizmetlerini yürütmek gelir. Harb ve sanayi hizmetlerinden, sağlık ve veteriner işlemlerinden, mali ve mal hesap teftiş işlemlerinden yine Milli Savunma Bakanlığı sorumludur. Askerlik Şubesi Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarka hizmet vermektedir. Türk vatandaşlarının askerlik işlerinden sorumlu olan bakanlık savunma politikası da geliştirmektedir. Kuruluş tarihi 1920 lan bakanlık yıllık 54 milyara yakın bütçeye sahiptir. Milli Savunma Bakanlığı yöneticileri başında Hulusi Akar, Bakan Şuay Alpay, Alpaslan Kavaklıoğlu ve Muhsin Dere gelmektedir. Milli Savunma Bakanlığının alt birimleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yer almaktadır. Bakanlık her türlü lojistik ihtiyaç maddelerinin, silah, araç ve gereçler ile birlikte temin edilmesinden sorumludur. Askeri fabrikalar ve tersaneler de dahi olmak üzere harp sanayii hizmetleri yürütülür.


  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  En Çok Okunanlar
  Kategoriler