Eczane Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Eczane Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Eczane Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Eczane  açılış saati sabah saat 8:30 olup akşam 9’da kapanış verilmektedir. Eczane ilaçların yapıldığı ve satıldığı yer olarak tanımlanır. Kelime Arapça’da Ecza ve Farsça hane kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Zaman içinde evrimleşen kelime kısalmıştır da. Müslümanların ilk eczanelerini açması 9. Yüzyıla kadar gitmektedir. O zamanlar da bile bütün eczaneler günümüzde olduğu gibi resmi denetlemeye tabi tutulurdu. Türkiye’de açılan ilk eczane Eczane i Hamdi’dir. Eczacı olmak isteyen kişilerin, eczacılık fakültelerinden 5 senede mezun olması gerekmektedir. Eczane ruhsatları günümüzde Sağlık Bakanlığı sorumluluğu altındadır. Bir mekanın eczane olabilmesi için çeşitli şartları yerine getirmesi gerekir. Eczanelerin en az 35 metre kare olması gerekir. Ayrıca zemin de yanmaz ve kolay temizlenebilir özellikte olmalıdır.

Eczacı Görevleri Nedir?

Eczacı görevleri başında tıbbi ürünlerin doğru ve güvenilir şekilde tedarik edilmesini sağlamak gelmektedir. Eczacı bunu yaparken etik kurallara ve yasal kurallara uyar. Eczacı reçetenin uygun olup olmadığını kontrol eder. Reçetenin yasallığını araştırır. Doktorlar tarafından verilen ilaçların temin edilmesinden sorumludur. Hastanın kullandığı diğer ilaçlar varsa, yeni alınacak olan ilaçlar ile eski ilaçların etkileşime girip girmediği eczacı tarafından kontrol edilmelidir. İlaçların yan etkileri, dozu ve saklama koşulları hakkında hastanın bilgilendirmesi eczası tarafından yapılmaktadır. İlaç dışında tansiyon aleti, ateş ölçer gibi ürünlerin de satıldığı eczanede hastalar, bu aletlerin kullanımı hakkında bilgilendirilmektedir. Eczacılar hastaların kontrollü ilaçlarının reçetesini kayıt altına alır ve bu kayıtları saklar.

Ayrıca denizbank çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Eczacı Olmak için Gerekli Olan Nitelikler Nelerdir?

Eczacı olmak için nitelikler sağlandığı zaman kişinin başarılı bir şekilde mesleğini icra etmesi mümkün olur. Eczacıların sorumluluk sahibi ve güvenilir insanlar olması gerekir. Kişilerin detay odaklı olması, analitik düşünme becerisi göstermesi, elektronik sağlık kaydı sistemlerine giriş yapabilecek düzeyde bilgisayar kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca kimyasal bileşikler hakkında bilgi sahibi olmak şarttır. Uzun saatler boyunca çalışabilecekleri için uzun saatler çalışmaya uygun fiziksel yeterliliklerinin bulunması gerekir. Bir ilacın nasıl kullanılacağı ve ilaç yan etkileri gibi konular hastalara eczacılar tarafından açıklanacağından iletişim becerisi önemli bir gerekliliktir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  AÖF Müşteri Hizmetleri Numarası

Eczacı Olmak için Alınması Gereken Eğitimler Nelerdir?

Eczacı olmak için eğitim almak isteyen kişilerin üniversitelerin beş yıllık eğitim veren Eczacılık fakültelerinden lisans derecesi ile mezun olmaları gerekmektedir. Eczacı olduktan sonra kişinin hasta mahremiyetine saygı duyması, gerekli olması halinde sigorta şirketleri ile birlikte çalışması, tıbbi ekipman ve sağlık malzemesi konusunda müşterilere danışmanlık hizmeti vermesi beklenir. Eczacı olmak isteyen kişilerin ilk önce kişisel özelliklerini göz önünde bulundurması ve bu özelliklerin ancak uygun olması halinde eczacı olmak için gerekli adımları atması önerilmektedir.

Türk Eczacıları Birliği Nedir?

Türk Eczacıları Birliği 1956 yılında resmi gazete kararı ile birlikte İstanbul şehrinde kurulmuştur. Eczacılar birliğinin kurulmasında meslek ihtiyaçlarının karşılanması esas alınmıştır. Bununla birlikte mesleki faaliyetlerin kolaylaştırılması, meslek mensuplarının birbiri ile iletişimde olması, disiplinli ve meslek ahlakına uygun meslek icra edilmesi gibi konularda da faaliyet göstermektedir. Eczane denildiği zaman ilk akla gelen birlik mesleki dayanışmanın önemine her defasında vurgu yapar. Meslek ahlakının korunması için çalışmalar gerçekleştirir. Kurum aynı zamanda Avrupa Eczacılık Forumu ve Avrupa Birliği Eczacılık Grubu’nun gözlemci üyesi konumundadır. Uluslar arası platform da dahil olmak üzere çeşitli kurumlara üyeliği ile başarılı çalışmalarına senelerden beri devam etmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

En Çok Okunanlar
Kategoriler