Göç İdaresi Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Göç İdaresi Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Göç İdaresi Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Göç İdaresi açılış saati sabah saat 9’dur ve mesai saati akşam 6’ya kadardır. Kısaca GİGM olarak da bilinen Göç İdaresi 2013 senesinde kurulmuş, o tarihten beri hizmet vermeye devam etmektedir. İç işleri Bakanlığı bünyesinde hizmet veren kuruluş, düzenli ve düzensiz göçler ile ilgili bütün iş ve işlemlerin yürütülmesinden sorumludur. Geçici koruma, uluslar arası koruma, vatanı olmayan kişiler, göç araştırmaları, vatansız kişiler için uyum süreci ve buna benzer çok sayıda görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Yabancıların ülkemize giriş çıkış ve kalışları ile ilgili de Göç İdaresi işlem yapmaktadır. Göç İdaresinin il müdürlükleri Türkiye’de bazı şehirlerde bulunur. Bu şehirler arasında Yalova, Van, Uşak, Tekirdağ, Sakarya, Kütahya, Samsun, Kayseri, Konya, Kocaeli, Edirne, Eskişehir, Denizli, İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara yer alıyor. Bütün il müdürlükleri için açılış ve kapanış saatleri aynıdır. Müdürlükler mesai arasında saat 12:30 ile 13:30’da öğle arası vermektedir.

  Göç İdaresi Hafta sonu Hizmet Veriyor mu?

  Göç İdaresi hafta sonu hizmet vermez. Göç İdaresi yalnızca Pazartesi ile Cuma arası hizmet vermektedir. Bütün şubeler için aynı hizmet günleri ve saatleri geçerlidir. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda da Göç İdaresi hizmet vermez.  Göç İdaresi’nin hizmet vermediği diğer günler arasında 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz yer almaktadır. Bu  günlerin dışında normal mesai saatleri içinde Göç İdaresi’nden hizmet alabilirsiniz.

  Fibabanka çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

  Göç İdaresi Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

  Göç İdaresi görev ve sorumlulukları 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 522. Maddesinin 1. Fıkrasının h bendinde detaylı şekilde açıklanmıştır. Göç Kurulu bu açıklamaya göre göç stratejilerini belirler, Türkiye’de bulunan yabancılar ile ilgili göç işlemlerinin koordinasyonunu ve uygulamasını takip eder. Göç İdaresi İç işleri Bakanlığı tarafından belirlenen bakanlık ve kurum kuruluş temsilcilerinden oluşmaktadır. Kurul, İç işleri Bakanı tarafından yapılan çağrı ile toplanır. Kurul kendine verilen görevler dahilinde Türkiye’nin Uyum Stratejisi Belgesi ve Ulusal Eylem Planı’nı kabul eder. Göç strateji belgesi oluşturulması için hazırlıklar yapılır. Muhtelif Kurullarda ikamet izinleri ile ilişkin görev kapsamında konularda düzenleme yapılması için karar alınabilir.

  Göç İdaresi Hakkında

  Göç İdaresi artık uluslar arası bir nitelik kazanan göç hareketlerini takip eder. Yalnızca göç alan devletlerde değil, küreselleşme olan bütün coğrafyalarda kültürel, sosyal ve ekonomik başta olmak üzere her türlü boyutlar incelenir. Türkiye önemli geçiş güzergahları üzerinde bulunur. Nüfus hareketlerinin odak noktası konumdadır. Yabancıların sayısı Türkiye’de fazladır. Bir sene içinde Türkiye’ye giriş çıkış yapan yabancıların sayısı 40 milyona ulaşmıştır. Ülkemizde ikamet eden yabancıların sayısı ise 5 milyonun üzerindedir. Doğu ve Batıyı birleştiren ve doğal bir köprü görevi gören Türkiye, tarihler boyunca jeopolitik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda Göç İdaresi göç sorunlarının çözülmesi ve görev alanına yönelik stratejik planların geliştirilmesi için çalışır.

  Göç İdaresi Genel Müdürlüğü

  Göç İdaresi Genel Müdürlüğü göç alanına ilişkin politika ve stratejileri uygulamak konusunda görevlidir. Göç İdaresi müdürlüğü ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanmasından sorumludur. Türkiye çıkışları, sınır dışı edilmeleri, insan ticaretini, uluslar arası koruma gibi konuları ve çok daha fazlasını Göç İdaresi takip etmektedir. Sağlam yasal bir zeminle hareket eden müdürlük, etkin bir iltica göç yönetimini sağlamayı başarmıştır.


  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  En Çok Okunanlar
  Kategoriler