İSKİ Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

İSKİ Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  İSKİ Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  İSKİ açılış saati sabah saat 8:30 olup mesai akşam 5’e kadar devam etmektedir. İSKİ açılımı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’dir. Kurum 15 milyondan fazla insana hizmet vermektedir. Toplam hizmet alanı 5 bin 461 km kareyi geçmiştir. Toplam abone sayısı 6 milyondur. Su şebeke uzunluğu 19 bin km olup, isale hattı uzunluğu 2 bin km’dir. İçme suyu arıtma tesislerinin sayısı 21 adettir. Bu tesislerin kapasitesi 4 milyona ulaşmıştır. Su depolarının sayısı ise 150’dir. 88 tane de atık su artıma tesisi bulunur. Bu tesislerin kapasitesi 5 milyon 815 bindir. İSKİ 1981 yılından bu yana hizmet vermektedir. Kurum İstanbul Büyükşehir Belediye’sine bağlıdır ve bütçesi bağımsızdır. İSKİ’nin Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’dır. İSKİ idaresinin geliri, neredeyse tamamen su satışı ile sağlanmaktadır. Yatırımlar da aynı şekilde su satışından elde edilen gelirler ile yapılmaktadır.

  İSKI Tarafından Verilen Hizmetlerden Nasıl Faydalanabilirim?

  İSKI hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişilerin İSKİ ile sözleşme yapmaları gerekir. Sözleşme ile birlikte su ya da atık su aboneliği gerçekleştirilmiş olur. Su tüketimleri mekanik ya da kartla çalışan sayaçlar aracılığı ile belirlenmektedir. Tüketici grubu belediye, toplu su, köy ev, köy iş yeri, sanayi ve şantiye, katma bütçeli kurumlar, ev, iş yeri vb. olarak ayrılmaktadır. İstanbul’un sularının yaklaşık yüzde 98’i yüzeysel su kaynağı sınıfındadır. Yağışlar ile gelen sular, doğal göl ve baraj adı verilen alanlarda birikir. Regülatörler aracılığı ile içme suyu arıtma tesislerine su ulaştırılır. Şu anda İstanbul’a su sağlayan 18 tane yüzeysel su kaynağı bulunur. Bunlardan 1 tanesi doğal göl, 8 tanesi regülatör ve 8 tanesi de barajdır. Barajlarda bulunan suda maksimum fayda sağlamak adına İSKİ çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar sayesinde aylık ortalama 3 milyon 500 bin metreküp içme suyu temin edilir.

  İKEA çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

  İSKİ Yüksek Verim ile Çalışır

  İSKİ verimliliği yıllık 1 milyar 660 milyon metre küp olarak açıklamıştır. Melen ile birliket içme suyu kaynaklarının su toplama havzaları 6 bin km kareye kadar ulaşmıştır. Avrupa Yakası’nda yüzde 40 ve Anadolu Yakası’nda yüzde 60 su kaynağı bulunmaktadır. Bunun tam tersi Avrupa Yakası’nda nüfusun yüzde 60’ı ikamet ederken kalan yüzde 40 Anadolu Yakası’nda ikamet etmektedir. Su kaynaklarında su biriktiği zaman, içme suyu arıtma tesislerine su ulaştırılmaktadır. İsale hatları için farklı malzemeler tercih edilmiştir. Kimi çelik, kimi polietilen ve kimisi için duktilfont tercih edilmiştir.

  İSKİ Terfi Sistemleri Kurmuştur

  İSKİ terfi sistemleri suyun uzak mesafelerden kolay bir şekilde taşınması için kurulan sistemlerdir. Suyun çok uzak mesafeden taşınıyor oluşu büyük bir enerji ihtiyacının doğmasına neden olmuştur. Her evde içme suyu hatlarında yeterli basınç olması gerekir. Bu amaçla 115 adet terfi istasyonu kurulmuştur. Pompalar aracılığı ile şehrin her noktasına su ulaştırılmaktadır. Yıllık tüketilen enerji miktarı ortalama 757 milyon olmuştur.

  İSKİ Atık Su Yönetimi

  İSKİ Atık Su Yönetimi için kurum tarafından beton borular tercih edilmiştir. Ana toplayıcı adı verilen kolektörler ile tünellere sular iletilmektedir. Kolektörlerin çapı neredeyse 3 metredir. İSKİ mukavemeti yüksek olan boruları tercih etmiştir. Borular tercih edilirken, Boğaz Hattı için boğazın dinamik yapısı da göz önünde bulundurulmuştur. Marmara Denizi sahilleri için ileri biyolojik artıma özelliği olan borular tercih edilmiştir.


  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  En Çok Okunanlar
  Kategoriler