İŞKUR Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

İŞKUR Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

İŞKUR Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

İŞKUR açılış saati saat 8:30 olup mesai 17:00’a kadar devam eder. Kurum saat 12:30 ile 13:30 arasında öğle arası verir. İŞKUR 1936 senesinde yayınlanan İş Kanunu ile birlikte kurulmuştur. Ülkemizde kamu istihdam hizmetlerine ilişkin ilk yasal düzenleme budur. Kanunda iş ve işçi bulma aracılığı yapan özel büroların yasaklanması maddesi bulunur. Bu amaç doğrultusunda kanundan itibaren en çok 3 yıl içinde kurum kurulması ön görülmüştür. 1946 senesinde işçilerin vasıflarına uygun işler bulmak amacı ile İş ve İşçi Bulma Kurumu faaliyetlerine başlamıştır. O dönemlerde sanayi iş gücü gelişmekteydi. Gelişen sektörün ihtiyaçları kurum tarafından karşılanmaktaydı. Kurum iş gücü piyasası politikalarında belirleyici olma vizyonuna sahiptir. Akılcı, kapsayıcı, sürdürülebilir, yenilikçi tedbirler ile birlikte istihdamın artırılması planlanmaktadır.

İŞKUR Online Hizmetlerinden Yararlanmak için Ne Yapmak Gerekir?

İŞKUR Online hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişilerin SGK ve vergi no bilgilerini girmesi ve kuruma kayıt olması gerekir. Kullanıcı kaydı oluştuktan sonra sistem giriş ekranına gelin. Sağ üst köşeden iş veren girişi bağlantısına tıklayın. Daha sonra TC kimlik ve şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yapın. Kurum hizmetlerinden faydalanmaya başlamış olursunuz. Eğer İŞKUR işveren kaydı oluşturmak isterseniz, ana sayfada iş veren için olan üye ol bağlantısına tıklayın. Daha sonra ana sayfada üstte yer alan kısa yollar bölümüne gelin. İş veren üyeliği bağlantısına tıklayın. Kimlik bilgileriniz ve iş yeriniz ile ilgili olan alanları doldurup iş veren kaydınızı tamamlayın. İş veren kaydını yaptıktan sonra iş veren olarak sisteme giriş yapmanız anında mümkün olmaz. İlk olarak kurum personeli tarafından onay alınması gerekir. İş yeri kaydının onaylanması için iş yerinin bulunduğu il müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  Koton Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

İSKİ çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

İŞKUR’da İşverenler İşçileri Davet Edebilir mi?

İŞKUR işveren daveti yapılabilir. Halen yayınlanmakta olan iş ilanına uygun bütün ilanları sistem üzerinden görmeniz mümkündür. İşe uygun adaylar rastgele listelenir. İş arayan kişilerin öz geçmişine bakabilirsiniz. Bunun için detay yazısına tıklamanız yeterlidir. İş için uygun gördüğünüz adayları iş ilanınız için seçerek onlara davet gönderebilirsiniz. Davet gönderdikten sonra seçimin onaylanması için beklenir. İş arayan kişiler sistemde bulunan iletişim bilgileri üzerinden mesaj gönderebilir.

İŞKUR’da İşverenler Başvuruları Nasıl Değerlendirebilir?

İŞKUR’da iş arayan başvurularının değerlendirilmesi için sağ kısımda kısa yollar bölümüne gelin. Buradan iş gücü işlemleri bağlantısını tıklayın. Sayfadan ara komutunu kullanın ve iş gücü isteminin listelenmesini sağlayın. Aday gör komutuna tıkladığınız zaman adaların listesini görebilirsiniz. Bu şekilde seçilen, davet edilen ve başvuran bütün adayları görüp değerlendirmeye almanız mümkün olur. Görüştüğünüz kişiler ile ilgili son kararınızı da listeye ekleyebilirsiniz. Bilgi eklendikten sonra kaydet butonuna basabilirsiniz.

İŞKUR’da İş arayanlar Kaydını Nasıl Oluşturabilir?

İŞKUR’da iş arayan kişilerin kayıt oluşturması için ilk olarak şahsen başvuru yapmanız, bunun için de üye olmanız gerekir. Eğer üyelik sırasında TC kimlik numaranızı bilmiyorsanız, NVİ sitesinden aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz. Kimlik bilgileriniz kimlik paylaşım siteminde doğrulanır. Kayıt yaparken kullandığınız e mail ve cep tel no bilgisinden emin olun. Eğer bu bilgiler doğru değilse en yakın İŞKUR birimini ziyaret etmeniz gerekir. Buradan hesap etkinleştirme işlemini tamamlayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra özgeçmiş düzenleme vb. yapabilirsiniz. Bilgilerinizin güncel ve doğru olduğundan emin olmanızda fayda var. İş verenler sizi bu bilgilere göre değerlendirecektir. Bilgiler girildikten sonra kaydet butonuna basınız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

En Çok Okunanlar
Kategoriler