İstanbul Metro Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

İstanbul Metro Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

İstanbul Metro Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

İstanbul Metro açılış saati saat 6 olup hizmet vermeye saat 12’ye kadar devam etmektedir. İstanbul Metro konforlu, hızlı ve güvenli oluşu ile pek çok İstanbullu tarafından tercih edilmektedir. Metro 1988 senesinden bu yana hizmet vermektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi işletmeciliğini yapmaktadır. Metro İstanbul, teleferik, tranvay, metro hatlarını işletmekle görevlidir. İstanbul genelinde 233 km uzunluğunda kent içi raylı işletmesi bulunmaktadır. 13 hat ile İstanbul Metro günde 2 milyondan fazla insana hizmet vermektedir. Hizmet kalitesi ile dünyaya örnek olmuştur. Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği, T1 Kabataş Bağcılar Tramvay Hattı’nı, yüksek yolcu talebini karşılama açısından alanında en iyi uygulama olarak seçmiştir. Metro İstanbul, yatırımların hızlanması ve yeni hatların devreye girmesi ile hizmet ağını sürekli olarak büyütmeyi başarmıştır.

Şehir içinde Konforlu Ulaşım Yapmak İsteyenlerin Tercihi

Şehir içinde konforlu ulaşım için insanlar İstanbul Metro’yu tercih etmektedirler. Kent içi raylı toplu taşımacılıkta, ekonomik, güvenli, konforlu ve müşteri odaklı hizmet sunulmaktadır. Sektör İstanbul Metro sayesinde tasarımdan işletmeye kadar sürdürülebilir çözümler ile hareket etmektedir. Yenilikçi ve teknolojik ulaşım çözümleri sunan lider firma, benimsediği değerler sayesinde başarısına başarı katmıştır. İstanbul metro, değerleri olarak samimiyetle çalışmayı, her işte sevgiyi ve saygıyı esas almayı benimsemiştir. Firma Metro İstanbullu olmayı bir yol açmak ya da bir yol bulmak olarak tanımlar. Bu kapsamda kendini sürekli yeniler ve çözüm üretirken de insiyatif almaktan kaçınmaz. Metro İstanbul, İstanbul’u geleceğe taşımaktadır.

İdata çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

İstanbul’da 6 Metro Hattı ve 86 İstasyon

6 metro hattı ve 86 istasyon ile hizmet verilmektedir. 3 Eylül 1989 yılından beri hizmet veren metro, o zamanlar Türkiye’nin ilk metro sistemi özelliğini taşıyordu. Günümüzde M1, M2, M3, M4, M5, M6 olarak 6 metro hattı bulunmaktadır. Bu özelliği ile halen ülkenin en büyük metro istasyonu olma özelliğine sahiptir. Metronun M1, M2, M3 Ve M6 hatları Avrupa Yakası’nda hizmet verirken, M4 ile M5 hattı Anadolu Yakası’nda hizmet vermektedir. Günümüzde halen M11, M12, M13 metro hatlarının inşaatları devam ediyor. M7, M9, M11 hatları Avrupa Yakası’nda hizmet verecekken, M8, M10, M12 ve son olarak M13 hatlarının Anadolu Yakası’nda hizmet vermesi planlanmaktadır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  UPS Kargo Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

İstanbul Metrosu’nun Tarihçesi

İstanbul Metro tarihçesi çok eskilere dayanmakla birlikte, metronun günümüzdeki anlamında kullanımı 20. Yüzyılın sonlarına kadar gitmektedir. 1876 yılında yapılan tünel ile toplu taşımaya şehir içinde ne kadar önem verildiği gösterilmiş oldu. İETT arşivleri incelendiği zaman 1900’lü yıllarda geniş kapsamlı metro inşaatı yapılması hakkında kayıtlara rastlanmaktadır. Bu kapsamda metro için çeşitli tekliflerin verildiği biliniyor. Günümüzde IRTC kapsamında gerçekleştirilen çalışma ile Boğaz demiryolu tüneli ele alınmıştır. Kadıköy ile Kartal arasında hizmet veren m4 hattı, 2012 senesinden bu yana hizmet vermektedir. M3 hattı temeli ise yine aynı yıl içinde atılmıştı.

Türkiye’nin İlk Sürücüsüz Metro Hattı

Sürücüsüz metro hattı olan M5, Üsküdar ile Ümraniye arasında hizmet vermektedir. Metro hattı 15 Aralık 2017 senesinden bu yana hizmet vermektedir. Hattın Çekmeköy istasyonu için halen çalışmalar devam etmektedir. İstanbul Metro ile her sene neredeyse 500 milyon yolcunun taşındığı biliniyor. 1989 senesinden beri hizmet veren metro her sene gelişmiş, her yıl daha çok insan tarafından tercih edilmiştir. İnsanlar şehir içinde hızlı bir yere yetişmek istedikleri zaman metroyu tercih etmişlerdir. İstanbul’un hemen her noktasına metro ile ulaşım mümkündür.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

En Çok Okunanlar
Kategoriler