Kapalı Çarşı Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Kapalı Çarşı Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Kapalı Çarşı Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Kapalı Çarşı açılış saati sabah saat 8:30 olup akşam 19:00’a kadar mesai devam etmektedir. Kapalı Çarşı mimari ihtişamı ile ön plana çıkmaktadır. 500 seneden beri İstanbul’un en önemli ticaret merkezlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Her yaştan alışveriş yapmayı seven insan Kapalı Çarşı’da alışveriş yapabilir. Kapalı Çarşı’nın kökleri Bizans’a kadar dayanmaktadır. Osmanlı döneminde oldukça zenginleşen yapısı ile, Kapalı Çarşı halen çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Dünyanın en eski alışveriş yerlerinden bir tanesi olan Kapalı Çarşı, günümüzde 5 bine yakın dükkana ev sahipliği yapmaktadır. Bunun dışında 3 bine yakın küçük dükkan, 24 han, 49 dolap, 12 mahzen, 10 mescit, 16 çeşme, 8 kuyu, 2 şadırvan bulunuyor. Fatih sınırları içinde bulunmaktadır. Turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı gibi diğer turistik yerlere oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

  Kapalı Çarşı’ya Nasıl Gidilir?

  Kapalı Çarşı’ya gitmek için en iyisi toplu taşımayı kullanmaktır. Pratik bir şekilde çarşıyı ziyaret etmek isteyen kişiler tramvay ya da belediye otobüslerini kullanabilirler. Tramvay ile gelmek isteyen kişiler Beyazıt Durağı’na geldikleri zaman inmelidirler. Belediye otobüsleri şehrin merkezi noktalarından direk olarak çarşıya ulaşım sağlanmasını mümkün kılmaktadır. Anadolu Yakası’ndan gelmek isteyen kişiler Marmaray’ı kullanabilir. Marmaray kullanarak zamandan tasarruf edersiniz ve konforlu bir yolculuk yapmış olursunuz. Eğer kendi aracınızı kullanacaksanız, aracınızı park etmek için Beyazıt Meydan civarında bulunan yerleri kullanabilirsiniz. Kapalı Çarşı’yı ziyaret ederek tarihi, keyifli ve bol alışverişli bir gün geçirebilirsiniz.

  İZBAN çalışma saatleri bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

  Kapalı Çarşı Ne Zaman Ziyaret Edilir?

  Kapalı Çarşı ziyareti için resmi tatiller ve Pazar günleri dışında her gün kapı size açık olacaktır. Sabah saat 9’dan akşam 7’ye kadar Kapalı Çarşı ziyaret edilebilir. Ancak Cuma günleri namaz saatinde çarşı kapalıdır. Bunun nedeni, camiiye sığmayan cemaatin çarşının içine sığmasıdır. İstanbul’un geçmişi hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isterseniz, keyifli zaman geçirmeyi seviyorsanız Kapalı Çarşı size göre demektir. Cuma günleri çarşıyı ziyaret etmeniz halinde, namaz saatlerinde namaz kılan kişileri rahatsız edecek davranışlardan kaçınmanız rica edilmektedir.

  Kapalı Çarşı’nın En Ünlü Kapıları

  Kapalı Çarşı kapıları kültür ve alışverişi bir arada yaşamanızı sağlayacak. Kapalı Çarşı’yı ziyaret eden kişilerin mutlaka görmeleri gereken 8 tane kapı bulunuyor. Kuyumcular, Sahaflar, Takkeciler, Zenneciler kapılarının ziyaret edilmesi şiddetle tavsiye ediliyor. Kapalı Çarşı’nın toplamda 15 kubbesi bulunuyor ve bu kubbelerin altında çok sayıda caddeler, sokaklar ve hanlar bulunuyor. Yapıların ismi, içerisinde faaliyet gösteren meslek gruplarına göre verilmiştir. Geçmişte kapalı çarşı faaliyetleri sıkı bir şekilde denetleniyordu. Açılışlar ise dua ile yapılıyordu. Beyazıt yönünde bulunan kapıda ziyaretçiler Sultan Abdülhamid’in tuğrasını görebilirler.

  Kapalı Çarşı’da Neleri Görmek Gerek?

  Kapalı Çarşı’da görülmesi gereken yerler sokaklar, hanlar ve kapılar başta olmak üzere 3 grupta toplanabilir. Çarşı 110 bin metre karelik bir alanda bulunur. Çarşının 45 bin metre karesi kapalı alanda iken, 65 tane sokak üzerinde 3 bin 600den fazla dükkan bulunmaktadır. Kapalı Çarşı içinde Osmanlı Döneminde bedestenler de bulunuyordu. Ticaret yolu ile Osmanlı Devleti Kapalı Çarşı sayesinde çok sayıda birikim elde etmiştir. Fatih Sultan Mehmet, gelir elde edilmesi için Kapalı Çarşı’ya cevahir ve sandal bedestenlerini kurdurmuştur. Türkiye için hala Kapalı Çarşı önemli bir merkezdir. Öyle ki altın ve döviz fiyatlarında belirleyici bir konuma sahiptir.


  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ