Kaymakamlık Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Kaymakamlık Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Kaymakamlık Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Kaymakamlık açılış saati saat 8:30 olup saat 17:00’a kadar hizmet verilmektedir. Kaymakamlık 12:30 ile 13:30 arasında öğle arası vermektedir. İlçede hükümetin temsilcisi olarak kaymakamlar bilinir. İlçenin sorumluluğu bu kişilere aittir. Yani ilçenin en yetkili kamu görevlileri kaymakamlardır. İç işleri bakanlığına bağlı faaliyetlerini göstermektedirler. Kaymakamlar halkın şikayetlerini dinler, ihtiyaçlarının neler olduğunu saptar, ihtiyaçların giderilmesi için gerekli önlemleri alır, ilçede yasalara uyulmasını sağlar. Validen gelen emirler kaymakamlar tarafından uygulanır. Kaymakamlar diğer çeşitli kamu kurumları ile birlikte çalışırlar. Hafta sonları kaymakamlık binaları kapalıdır. Kaymakamlık Türkiye’nin en prestijli mesleklerinden bir tanesidir. Kaymakamlar bulundukları yerin huzur ve güvenini sağlamalıdırlar. İlçede yapılan belediye çalışmaları, esnaflar, emniyet yine bu kişiler tarafından denetlenmektedir. Hükümet kararlarının ilçede tatbik edilmesinden kaymakamlar sorumludur.

Kaymakam Olmak için Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Kaymakamlık için yerine getirilmesi gereken şartlar başında 35 yaşın altında olmak geliyor. Bunun dışında herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Kaymakam olmak için mezun olunması gereken bazı bölümler bulunuyor. Kişilerin mutlaka bu bölümlerden bir tanesinden başarılı bir şekilde mezun olma şartı aranıyor. Belirtilen bölümlerden mezun olmuş olsanız bile, bu kaymakam olmanız için yeterli olmuyor. Kaymakamlık sınavı yapılıyor ve kişilerin mutlaka bu sınavdan en az 70 puan alması gerekiyor. Yazılı sınavdan başarılı olduktan sonra iş bitmiyor. Kişilerin aynı zamanda sözlü sınavdan da başarı elde etmesi gerekiyor. Sözlü sınavlara mülakat deniyor. Adaylar için toplam 4 farklı mülakat yapılıyor. İç işleri Bakanlığı tarafından gönderilen kişiler sözlü mülakatları gerçekleştiriyorlar. Sözlü mülakattan da başarılı olan kişileri çeşitli stajlar ve eğitimler bekliyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  ING Bank Şikayet Hattı Telefon Numarası Nedir?

İZBAN çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Kaymakam Olmak için Eğitim Süreci Nasıl İlerler?

Kaymakamlıkta eğitim süreci toplam 3 sene sürer. İlk olarak 2 ay boyunca il merkez stajı yapılır. Daha sonra 3 ay sürecek kaymakam refikliği stajı yapılır. Bunun ardından mülkiye müfettiği refaketinde staj yapılır ve staj süresi en az 2 ay olur. 12 ay boyunca yurt dışında staj yapılır. Ardından 9 ay kaymakam vekilliği olarak staj görevi yürütülür. Bundan sonra 4 ay boyunca kaymakamlık kursu görülür. Bütün bu eğitim süreci başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra kaymakamlık ataması gerçekleşebilir.

Kaymakam Ataması Nasıl Gerçekleşir?

Kaymakam ataması İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleşir. Atama yapılması için kişinin eğitim ve staj basamaklarında başarılı olması şarttır. Atanma bölgeleri belirlenirken kaymakam adaylarının yetenekleri ve kapasiteleri dikkate alınmaktadır. Bu nedenle staj yaparken kaymakam adaylarının gösterdiği performans oldukça önemlidir. İç işleri bakanlığı tarafından belirlenen atama listesi daha sonra Cumhurbaşkanlığı’na gönderilir. Liste Cumhurbaşkanı tarafından da onaylandıktan sonra atama gerçekleşmiş olur.

Kaymakamlık Sınavları Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır. ÖSYM sınav tarih ve yerlerini belirler, öğrencilere duyurur. Başvur merkezlerinden ya da internet üzerinden adayların başvurularını belirlenen tarihler arasında tamamlaması gerekir. ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu diğer sınavlarda olduğu gibi Kaymakamlık sınavında da ödenmesi gereken belli bir ücret bulunmaktadır. Sınava girmeden önce bu ücretin yatırılması gerekir. Sınavda adayları toplam 34 tane genel kültür testi sorusu karşılayacaktır. 66 tane de alan bilgisi sorusu bulunur. Türkiye’de demokratikleşme ve insan hakları, Türkiye’nin sosyo ekonomik yapısı, Atatürk ilke ve inkılapları konularından sorular gelmektedir.

Kaymakamlık sınavından başarılı olmak isteyen kişilerin ekonomi, idare hukuku, Türkiye’nin idari yapısı, mahalli idareler, anayasa, inkılap tarihi gibi konularda bilgisi olması gerekmektedir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  İKEA Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

En Çok Okunanlar
Kategoriler