Marmaray Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Marmaray Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Marmaray Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Marmaray açılış saati sabah saat 6 olup gece 12’ye kadar hizmet vermeye devam etmektedir. Marmaray ile çok hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Marmaray TCDD tarafından işletilmektedir. Proje dünyanın en büyük ve en önemlileri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin 153 yıllık rüyası olarak da bilinen Marmaray, teknolojik alt yapısı, demiryolu ulaşımına kazandıracağı ivme, sektöre getirdiği yenilikler anlamında bütün dünyanın dikkatlerini üzerine toplamayı başarmıştır. İstanbul Boğazı’nın altından demiryolu ile tünel geçmesi fikri 1860 senesinde Sultan Abdülmecid tarafından dile getirilmişti. Deniz dibinin üzerine sütunlar inşa edilip tünel yerleştirilmiştir. Bu fikir için 1902 senesinde tasarım fikri bile geliştirilmişti.

1902 Senesinde Geliştirilen Tasarım Fikri

1902 yılındaki tasarım fikrinde tıpkı Marmaray’da olduğu gibi deniz altından geçen bir demiryolu treni bulunuyordu. O seneden beri çok sayıda tasarım fikri ortaya atıldı ve bu düşüncelerden bazıları denendi. Yeni teknolojiler ile birlikte tasarım fikirleri de geliştir. İstanbul Boğazı altından geçen demir yolu toplu ulaşım bağlantısı isteğinin yoğunlaşmasına bağlı olarak 1980’li yıllara gelindiği zaman kapsamlı bir fizibilite çalışması yapıldı. 1998 yılında tamamlanan çalışmalar sonrasında çok sayıda sonuç elde edildi. Bu sonuçlara göre İstanbul’da yaşayan çok sayıda insanın trafik sıkıntısının çözülmesi için Marmaray gerekliydi. Bunun için 1999 senesinde Türkiye ve Japon Uluslar arası İş birliği Bankası arasında sözleşme imzalandı.

Japon İş birliği ile İlk Adımlar Atıldı

Japon iş birliği yapılması ile birlikte İstanbul Boğazı geçi kısmı için gerekli olan finansman adına temel atılmış oldu. Mart 2002 tarihinde ise ihale dökümanları hazır edildi. Yaklaşım tünelleri ve 4 istasyon için inşaat tamamlandı. İhale yapıldı. İhaleyi alan ortak ile sözleşme imzalanarak, Türkiye’nin en büyük projelerinden bir tanesi olan Marmaray için kazma vurulmuş oldu. 13,5 km yer altında olan toplam 76 km alanda olan Marmaray projesinin en önemli aşaması olarak görülen ayrılıkçeşme Yenikapı arası için delme tünelleri kazımına 21 Aralık 2006 tarihinde başlanmıştır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  Oriflame Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Macfit çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Türkiye’nin 150 Yıllık Rüyası Gerçek Oluyor

Türkiye’nin rüyası Marmaray için önemli bir dönüm noktası 15 Ocak 2012 tarihinde gerçekleşmiştir. Başbakan Erdoğan, 15 Ocak tarihinde ilk ray kaynağını yapmıştır. Marmaray’ın yalnızca Avrupa Yakası ile Anadolu Yakası’nı değil aynı zamanda Pekin ile Londra arasını da kesintisiz demir yolu hattı ile birleştirmesi bekleniyor. Bunun için ilk test sürücü 4 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir. O dönem Başbakan olan şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, makinist koltuğuna oturarak test sürüşünü gerçekleştirmiştir. Başbakan, kendi kullandığı tren ile İstanbul Boğazı’nın altında geçerek Asya Yakası’ndan Avrupa Yakası’na geçiş yapmayı başarmıştır. Marmaray iki yakayı çok kısa süre ulaşım yaparak kolayca seyahat edilebilir kılmıştır.

Marmaray ile Yolculuk Süreleri Kısalıyor

Marmaray yolculuk süresi anlamında yolculara büyük fayda sunmaktadır. Yolcular Marmaray ile Gebze ile Halkalı arasını 105 dk içinde gidebiliyorlar. Bostancı ile Bakırköy arası ise yalnızca 34 dakikadır. Söğütlüçeşme ile Yenikapı arası ile 12 dakikadır. Üsküdar’dan Sirkeci’ye geçmek isteyen bir kişi yalnızca 4 dakika içinde karşıya geçebilecek. Tek yönde saatte 75 bin tane yolcunun taşınması planlanmaktadır. Marmaray kullanan günlük yolcu sayısının ise ortalama 1 milyon 200 bin olması beklenmektedir. Marmaray ulaşım fiyatları ise oldukça uygundur. Şehir içi ulaşım fiyatları ile aynı fiyatın belirlenmesi bekleniyor. Vatandaşlar İstanbul kart kullanarak Marmaray ile seyahat edebilirler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

En Çok Okunanlar
Kategoriler