McDonalds Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

McDonalds Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  McDonalds Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  McDonalds açılış saati sabah 10 olup AVM dışı mekanlar için gece 3’e kadar hizmet verilmektedir. AVM içindeki McDonalds mağazaları ise AVM kapanış saati olan 10’da kapanmaktadır. 2017 senesinde yayınlanmış olan Brand Z raporuna göre Mc Donalds dünyanın en değerli sekizinci markası olma özelliğini taşıyor. Dünyanın dört bir yanında Mc Donalds mağazaları  bulunuyor. Mağaza sayısı 34 bini aşmıştır. Çalışan sayısı ise neredeyse 2 milyona yaklaşmıştır. Marka günde 58 milyon müşteriyi ağırlamaktadır. Müşterilerin memnuniyetin sağlanması marka için çok önemlidir. Türkiye için bakıldığında, yaklaşık 260 tane restoran olduğu biliniyor. Türkiye Mc Donalds çalışan sayısı 6 bine gelmiş, yıl içinde 100 milyon kişiye hizmet verilmektedir. Mc Donalds zaman yolculuğu 1954 senesinde başlamış olup, o günden bu yana ilerleyerek devam etmektedir.

  Mc Donalds Tarihçesi

  Mc Donalds tarihçesi 1940 senesinde başladı desek yanılmış olmayız. Dick ve Mac Mc Donald tarafından Kaliforniya’da geleneksel arabaya servis konsepti ile ilk mağaza açılmıştır. 1948 senesinde süt, kahve, patates kızarması, burger ve meşrubat konseptine geçilmiştir. Arabaya servis halen devam etmektedir. Marka kısa süre içinde çok sayıda şube açmıştır. 1959 yılına gelindiği zaman Mc Donalds bir sene içinde 66 yeni restoran açarak önemli bir rekora imza attı. Mc Donalds Ray Kroc tarafından satın alındıktan sonra, aynı sene içinde Ham burger Üniversitesi de eğitim hayatına başlamıştı.1993 yılına gelindiği zaman Mc Donalds Türkiye’de ilk arabaya servis konseptinde mağazasını açtı. Mağaza Merter’de faaliyet gösteriyordu.

  Mc Donald’s Personel Eğitimi

  Mc Donald’s personel eğitimi marka için en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Çalışanlar ve işletmeciler sistemin mükemmel şekilde işlemesi için kilit rolde olan kişilerdir. Bu rolü en iyi şekilde oynamaları için de yoğun bir eğitim programından geçmeleri beklenmektedir. Her McDonalds işletmecisi restoran faaliyetlerine geçmeden önce en az 8 ay en çok 12 aylık bir eğitimden geçer. Eğitimin son aşaması Chicago’da yer alan hamburger üniversitesinde tamamlanmaktadır. Hamburger Üniversitesi bütün dünyadaki üst düzey çalışanların ve Mc Donalds işletmecilerinin eğitim aldığı yer olarak bilinir. Her yıl ortalama 3 bin kişi ileri deerce operasyon kursuna katılırlar. Üniversite ilk olarak 1961 senesinde kurulmuştur. İlk kurulduğu zaman aynı anda yalnızca 10 kişinin eğitim alması mümkündü. Yıllar geçtikçe üniversite ilerlemiştir.

  LCW çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

  Mc Donalds Hamburger Üniversitesi

  Mc Donalds Hamburger Üniversitesi 1983 senesinden beri Oadk Brook’ta yer alan kampüste eğitim vermeye devam eder. İçinde 8 tane özel tasarlamış sınıflar vardır. Ayrıca iki yapay göl, tam teçhizatlı laboratuvarlar, sekiz seminer salonu bulunur. Ağaçlar içinde yaklaık 12 bin metre karelik bir alana kurulmuştur. Bu okulda Mc Donalds işletmeciliği bütün yönleri ile ele alınarak dikkatli bir şekilde anlatılır. Modern eğitim teknolojisine dair aranna her şeye burada rastlamak mümkündür.

  Mc Donald’s Big Mac Endeksi

  Big Mac Endeksi kavramı The Economist dergisi tarafından ortaya atılmıştır. Bu karam takas teorisinin herkes tarafından anlaşılması için ortaya çıkmıştır. McDonalds Big Mac Endeksi, dünyanın hızlı servis sembolü üzerine kurulduğunu kanıtlar niteliktedir. Farklı ülkelerin para birimlerinin birbirine olan oranları bu endeks ile birlikte açıklanabilir. Satın alma gücü paritesini açıklayan bu kavramın çok sayıda savunucusunun bulunduğu bilinmektedir. Bu kavrama göre, aynı miktarda paranın, her ülke için aynı miktarda sepeti doldurulması beklenmektedir.


  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  En Çok Okunanlar
  Kategoriler