Metro Turizm Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Metro Turizm Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Metro Turizm Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Metro Turizm, 1992 yılında Galip Öztürk tarafından kurulan ve günümüzde Türkiye’nin en büyük taşımacılık ağlarından birine sahip öncü bir firmadır. Yalnızca 29 sene içerisinde gelişimini sürekli olarak sürdürmüş olan Metro Turizm, bugün Türkiye’nin her bölgesine insanları otobüsleri ve personelinin başarısı aracılığıyla taşıyabilmektedir. Ulaşım sektörü liderinin şu anda 495’i tamamen kendine ait olmak üzere toplam 1221 adet otobüsü bulunmaktadır. Filosundaki araçların yaş ortalaması yalnızca 3 olan Metro Turizm, 79 ilde 1000’i aşmış bulunan acentenin açılmasını sağlamıştır. 2014 yılında, toplam müşteri sayısı 23 milyonu aşmış olan şirket, günümüzde ise ortalama 1400 sefer yapıp yılda da ortalama 19 milyon yolcuyu taşımaktadır. Metro Turizm ile ilgili dilek, talep veya şikayetlerin dinlenmesi için Metro Turizm şikâyet hattı telefon numarasına dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Metro Turizm Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Metro Turizm şikâyet hattı telefon numarası, şirketin her türlü sorunun kolayca çözülebilmesi, problemlerin anında olumlu sonuçlarla çözülmesi amacıyla sunulur. İşini bilen, pozitif yetkililerle görüşmek ve merak ettiğiniz konular hakkında sorular sormak için telefonu arayabilirsiniz.

  • Metro Turizm Şikâyet Hattı Telefon Numarası: 0850 222 34 55

Metro Turizm Müşteri Hizmetleri Çalışma Saatleri Kaç ile Kaç Arasında?

Ulaşım konu olduğunda, zaman sınırının esnek olması çok önemli bir faktördür. Metro Turizm de gece gündüz çalışmakta olan bir firmadır. Günün her saatinde otobüs yolcuğunun ve taşımacılığın mümkün olması sebebi ile Metro Turizm müşteri hizmetleri de her gün 24 saat çalışır. Dilediğiniz zaman arayabilmeniz ve sorun yaşamamanız için Metro Turizm çağrı merkezini her gün ve günün her saatinde arayabilirsiniz.

  • Metro Turizm Müşteri Hizmetleri Çalışma Saatleri: 7/24
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  Burger King Şikayet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Metro Turizm Çağrı Merkezi Telefon Numarası Nedir?

Metro Turizm’in farklı bir çağrı merkezi telefon numarası bulunmaz. Talep hattı ve müşteri hizmetleri hattına aynı numaradan, her gün ve her saatte ulaşabilirsiniz. Şikayet hattına ilettiğiniz problemlerin çözümünün takibini ise “Şikayet Takip Servisi” sayesinde yapabilirsiniz. Bunun için Metro Turizm internet sitesindeki şu adresi kullanabilirsiniz: https://www.metroturizm.com.tr/sikayet-takip-servisi

Ayrıca Mado şikayet hattı bilgilerine bakabilirsiniz.

Metro Turizm Müşteri Hizmetleri Faks Numarası Nedir?

Metro Turizm şirketine resmi bir yazılı belge göndermeniz gerekirse veya şirket tarafından böyle bir talep olursa, müşteri hizmetleri numarasını arayarak faks numarasını öğrenebilirsiniz. Metro Şirketler Grubu’na veya belirli bir acenteye göre numara değişiklik gösterebildiğinden, yetkililerle görüşmeniz en sağlıklı sonucu almanızı sağlar.

  • Metro Turizm Müşteri Hizmetleri Faks Numarası: –

Metro Turizm Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlük Telefon Numarası ve Adresi Nedir?

Metro Turizm’in İstanbul Esenler otogarında bulunan ana ofisinin dışında bir de genel müdürlüğü bulunmaktadır. Bu genel merkez de İstanbul’da yer alır.

  • Metro Turizm Genel Müdürlük Telefon Numarası: 0212 658 17 17
  • Genel Müdürlük Adresi: Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, Metrocity İş Merkezi A Blok, 171/17, Beşiktaş/İSTANBUL

Metro Turizm İnsan Kaynakları İletişim Bilgileri Nelerdir?

Metro Turizm, bünyesinde kariyer olanaklarını değerlendirmek ve genişletmek isteyenler için web sitesi aracılığıyla iletişim kurulmasını sağlamıştır. Metro Turizm’in sahip olduğu açık pozisyonlardan bilgi almak için bu adresi kullanabilirsiniz. Size verilmiş olan formu doldurmanızla birlikte Metro Turizm’de şu pozisyonlara başvurabilirsiniz: İdari Pozisyonlar, Bilet satış yetkilisi, kaptan şoför, host – araç içi servis görevlisi, çağrı merkezi. Formu doldurmak için şu bağlantıya tıklayabilirsiniz: https://www.metroturizm.com.tr/basvuru-formu

Aynı zamanda çağrı merkezini arayarak insan kaynakları ile iletişim de kurabilirsiniz.

  • Metro Turizm İnsan Kaynaklar Telefon Numarası: 0850 222 34 55
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğtaş Şikayet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Metro Turizm Müşteri Hizmetleri İletişim Formu Nereden Doldurulur?

Metro Turizm’e iletmek istediğiniz her şeyi, telefonun yanında internetten de yazabilirsiniz.

Metro Turizm Müşteri Hizmetleri Resmi Sosyal Medya Hesapları Hangileridir?

Metro Turizm’in güncel haberlerinden ve kampanyalarından faydalanmak için firmanın resmi sosyal medya hesaplarını takip etmelisin.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

En Çok Okunanlar
Kategoriler