Metrobüs Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Metrobüs Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Metrobüs Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Metrobüs açılış saati yoktur çünkü metrobüsler 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Gece 1 ile 05:30 arasında her yarım saatte bir aralıklarla kalmaktadır. Sabah saatlerinde ise metroüsler bir iki dakika ara ile kalkarak hizmet verirler. Metrobüs sistemi ilk olarak Topkapı Avcılar hattında hizmete başlamıştır. Metrobüs özellikle sabah saatlerinde hızlı ulaşım sağlamak ve İstanbul trafiğinden kurtulmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Metrobüs yapımına 2007 senesinde başlanmıştır. Yine aynı sene içinde 18 küsür kmlik hat açılmıştır. Metrobüsün ikinci etabı olan Zincirlikuyu ise 2008 senesinde hizmete girdi. Zincirlikuyu ile birlikte durak sayısı 25’e yükselmiş oldu. Metrobüs hattının üçüncü etabı Söğütlüçeşme’dir. 2009 tarihinde tamamlanan etap ile birlikte İstanbul’un her iki yakası birbirine bağlanmış oldu. Bu hat sayesinde Avcılar ile Söğütlüçeşme hattına yolculuk 63 dakikaya indir.

  Trafik Yükü Metrobüs Sayesinde Önemli Ölçüde Azalmıştır

  Trafik yükü azaltılması metrobüs sayesinde olmuştur. Metrobüs kelimesi, metro ile otobüs kelimelerinin birleşimi ile meydana gelmiştir. Lastik tekerlekleri ile kendi için özel olarak ayrılmış olan şeritlerde gider. Elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Bazı metrobüsler kısmi olarak yer altında gidebilir ancak büyük çoğunluğu otobüsler gibi yer üzerinden gitmektedir. Kendine özel bir şeritten gittiği için metrobüs kullanan kişiler trafiğe kalmamış olurlar. Ayrıca benzin değil, elektrik kullanıldığı için çevreye az zarar verilmiş olur. Benzinli araçlara göre daha ekonomiktir. Bazı metrobüsler tren raylarında da gidebilecek özel tasarıma sahiptir. Orobüsler ve standart araçlar ile kıyaslandığı zaman metrobüslerin insan kapasitesi daha çok, konforlu, trafik sorunu çözen bir araç olması nedeni ile yoğun olarak tercih edilir.

  Metro market çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

  Metrobüs Sayesinde Ulaşımda Büyük Başarı Sağlandı

  Ulaşım başarısı İETT sayesinde sağlanmıştır. Başarı kurumun sahip olduğu uzun seneler tecrübenin üzerine inşa edilmiştir. Diğer ekspres yollar ile kıyaslandığı zaman metrobüs yüksek gelişme potansiyeline sahiptir. Ayrıca yatırım ve işletme maliyeti de oldukça düşüktür. Kurulumu kısa süre içinde tamamlanmıştır. Seyahat süresi metrobüs sayesinde önemli ölçüde kısalmıştır. Yolcular metrobüs sayesinde zamandan tasarruf sağlamış olurlar. Sistem düşük emisyonla çalışır ve ileri teknoloji araçlar kullanılmıştır. Güvenlik ve konfor arttırılmıştır. Durağa sıfır yanaşma özelliği olduğu için engelli vatandaşlar da rahatlıkla metrobüs kullanabilirler.

  Günde 1 Milyona Yakın Yolcu Taşınıyor

  1 milyona yakın yolcu taşıma kapasitesi ile İstanbulların büyük çoğunluğu ulaşım için metrobüsü tercih ediyorlar. Metrobüs rahat ve hızlı olduğu kadar, ekonomik bir ulaşım aracıdır. Beylikdüzü ve Söğütlüçeşme arasında yolculuk etmek isteyen kişiler, bu yolculuklarını 83 dakika gibi kısa süre içinde gerçekleştirebiliyorlar. Toplam uzunluk 52 km’yi bulmuştur ve 44 tane istasyonu vardır. Metrobüs ile vatandaşlar az fiyat ödeyerek, trafik derdi olmadan, konforlu şekilde seyahat etme lüksüne sahip oluyorlar. Hem de metrobüs kullanımı trafiğin azalması konusunda önemli katkı sunuyor.

  Metrobüs Sisteminin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

  Metrobüs sistemi faydaları başında ayrılmış şertiler, kesintisiz ulaşım, yüksek taşıma kapasitesi ve ön ödeme sistemi geliyor. Otobüs bekleme süresinde büyük ölçüde kısalma oluyor. Hızlı biniş kolaylığı sağlanıyor. Yenilikçi dizaynı ile Metrobüsler çok seviliyor. İnsanlar uygun seyahat maliyetleri ile yolculuk yapıyorlar. Bu ekonomi yalnızca fiyat ile ilgili değil. Zaman ekonomisi de düşünüldüğü zaman yolcular ciddi anlamda tasarruf yapmış oluyorlar. Uygun iklimlendirme ortamı olduğundan yolcular konforlu seyahat ediyorlar. Çevreyi de düşünen araçlar, hava kirliliğinde azalma sağlıyor.


  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  En Çok Okunanlar
  Kategoriler