Muhtarlık Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Muhtarlık Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Muhtarlık Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Muhtarlık açılış saati sabah 9 olup mesai 5’e kadar devam eder. Kurum 12’den 1’e kadar öğle arası vermektedir. Muhtar kelime anlamı olarak seçilmiş kişi anlamına gelmektedir. Bir köyün ya da mahallenin yönetilmesinden muhtarlık sorumludur. Muhtarların görev süresi 5 senedir. Köy ve mahallelerde muhtarlar tüzel kişiliğin temsilcisidir. Mahalle ve köy halkı muhtarları seçer. Azaları ile birlikte yönetim işlerini yürüten muhtarlar, bulundukları bölgenin temsilcisi olarak kabul edilir. Mahallede halkın yasalar hakkında bilgi sahibi olmalarından da sorumludur. 5 sene boyunca hizmet veren kişilerin yerine getirmeleri gereken önemli görevler vardır. Örneğin; köy için çeşme ve yol gibi ihtiyaçlar yerel yönetime muhtarlar aracılığı ile bildirilmektedir. Günümüzdeki anlamı ile muhtarlığın temellerinin 1829 senesinde İstanbul’da atıldığı bilinmektedir.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Müdürlüğü

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Müdürlüğü 2005 senesinde Dr. Kadir Topbaş tarafından verilen talimat ile birlikte kurulmuştur. Bu birim, mahallenin sağlıklı bir şekilde yapılanması amacı ile hizmet verir. Tarım ve hayvancılığın desteklenmesi, ekonomik kalkınmaya fayda sağlanması ve yaşam kalitesinin artması için kurum hizmet vermektedir. Müdürlükte işçi, memur, sözleşmeli personeller, şef, müdür yardımcısı, müdür ve diğer personeller bulunmaktadır. Bütçe imkanları doğrultusunda ayni yardım ve destek sağlanması, mahallenin ortak isteklerinin göz önünde bulundurularak ihtiyaçların en uygun şekilde karşılanmasından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Müdürlüğü sorumludur.

  Macfit çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Müdürlüğü Görevleri Nelerdir?

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Müdürlüğü görevleri başında hizmet sunum kapasitesinin geliştirilmesi amacı ile çeşitli kuruluşlar ile iş birliği yapmak yer alır. Muhtarlıkla ilgili oluşturulan projelerde kurum yer alır ve bu projelere katkı sağlar. Mahallenin yaşam kalitesinin yükselmesi adına, ortak ihtiyaçların tespiti yapılır. Bunun için her türlü araştırma yapılabilir. Yürütülen işler ile veri toplanması, raporlanması ve ilgili kurum ve kuruluşların bilgilendirilmesi Müdürlük görevleri arasında er alır. Müdürlük, ayrıca görev alanına giren toplantılara da katılmaktadır. Taleplerden çözülenlerin bilgisi Beyaz Masa sistemine kurum tarafından işlenmektedir.

  Muhtar Olmak için Alınması Gereken Eğitimler Nelerdir?

  Muhtarlık eğitimi bulunmaz. Yani kişilerin muhtar olabilmek adına almaları gereken zorunlu bir eğitim bulunmaz. Ne var ki kişi muhtar olduktan sonra mutlaka bulundukları kaymakamlık tarafından hizmet içi eğitimleri almalıdır. Bu eğitimlerde kişiye çeşitli konularda bilgiler verilir. Muhtar bilgi sistemi, mevzuatlar, bilgisayar teknolojiler, iletişim, köy ve mahalle idaresi yönetmelikleri, yerel yönetimler gibi konularda kişilerin eğitim almaları zorunludur. Alınan dersleri başarı ile tamamlamak gerekir. Yaşı 25’i dolan her Türk vatandaşı muhtar olabilir. Muhtar olmak isteyen kişilerin, seçimlerden önce en az 6 ay süre ile aday olduğu mahallede yaşama zorunluluğu bulunuyor. Yüz kızartıcı suçlar işlemiş olan kişilerin muhtar olmaları mümkün olmuyor.

  Muhtarların Yerine Getirmeleri Gereken Görevler Nelerdir?

  Muhtarların yerine getirmeleri gereken görevler başında sağlık görevleri gelmektedir. Eğer mahallede salgın hastalıklar gibi bulaşıcı hastalıklar varsa bu durumun sağlık kurumlarına muhtarlık tarafından bildirilmesi gerekiyor. Benzer şekilde kritik hastalıklara sahip olan kişiler de sağlık kurumlarına bildiriliyor. Muhtarlık bölgesinde ihtiyaç sahibi olan kişileri belirlemekle görevlidir. Yaşlılar, muhtaç kişiler, engelliler vs. tespit edildikten sonra bu kişilere devlet desteklerinden faydalanması için yardımcı olunması gerekir. Köyün ortak işlerinde imece usülünün tamamlanmasından da muhtarlar sorumludur. Yapılan çeşme, yol ve körü gibi ortak kullanım alanlarında bakım ve onarım işleri muhtarlar tarafından gerçekleştirilmektedir.


  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ