Salt Galata Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor? | Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan
Müşteri Hizmetlerine DirektBağlan

Salt Galata Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Salt Galata Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı, Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

  Salt Galata çalışma saatleri öğlen 11:00 ile akşam 17:00 arasındadır. Resmi tatil ve bayramların ilk iki günü hizmete kapalıdır. Salt galata bulunduğu şehre göre farklı çalışma saatlerine sahip olabilir.

  Salt, sergi, yayın, teknoloji, söyleşi, konferans, gösteri veya atölye gibi çeşitli konuları ele alan bir kurumdur. Kurum sayesinde sanat, mimarlık veya tasarım hakkında bir takım fikirler geliştirilebilir ve ekonomik değerleri açısından incelenebilir. Kurum uluslararası ve yerel anlamda birçok arşiv koleksiyonuna sahiptir.

  SALT Galata Tarihi

  Salt galata İstanbul bankalar caddesinde bulunmaktadır. Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallauri tarafından Bank-ı Osmani-i Şahane için tasarlanan hizmet binası 1892 yılında açılmıştır. Bina neoklasik ve oryantalist tarzda anıtsal bir ölçek ile dizayn edilmiştir. İstanbul’da benzersiz bir görsel oluşturan yapının cepheleri dönemin tüm mimari detaylarını yansıtmaktadır.

  Hizmete başladığı zamanlarda bazı mimarlar tarafından yapısal değişimlere uğrayan kültür kurumu Ağa Han ödülüne layık görülmüştür. Han Tümertekin yönetiminde Mimarlar Tasarım tarafından restore çalışmaları yürütülmüştür. 2011 yılında Salt Galata kendi özgün kimliğine kavuşturulmuş ve çok programlı kompleks bir alana dönüştürülerek hizmetlerine devam etmiştir.

  Salt Galata Mimari Detaylar

  Salt galata yapısı ihtisas kütüphanesi niteliği taşıyarak meraklılarına bir araştırma alanı oluşturmuştur. Yapının 650 metrekarelik orta avlusu mükemmel mimarisi ile araştırma sevenler için aranan sessiz ve sakin bir ortam haline gelmiştir. Binanın -1 kotunda Osmanlı Bankası Müze koleksiyonu yer almaktadır. Koleksiyonda dijital sunumlara yer verilmiştir. Binada büyük bir sergi alanı bulunmaktadır. 218 kişilik kapasiteli Oditoryum, çok amaçlı atölyeler ile farklı etkinlikler için kullanılan serbest çalışmaları alanlarından oluşmaktadır. Yapıya bitişik bulunan Neolokal restoran ise kültür merkezine gelen araştırmacılar için yeme ve içme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

  Sağlık Ocağı çalışma saatleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

  Salt Galata Araştırma Koleksiyonları

  Araştırmacılar için düzenlenen koleksiyonlar farklı konu başlıkları ile serbest çalışmalara büyük katkı sağlamaktadır. Öğrenciler, öğretim görevlileri ve öğretmenler gibi daha birçok araştırma sever Salt Galata ofislerini kullanarak ve koleksiyonlardan yararlanarak işlemlerini daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilir. Salt Galata koleksiyonu şu şekilde açıklanabilir:

  • Sanat,
  • Mimarlık ve Tasarım,
  • Kent, Toplum ve Ekonomi.

  Salt Galata Koleksiyonlarının Açıklanması

  Salt Galata koleksiyonunda bulunan arşivler 3 temel başlık altında toplanmaktadır. Araştırmacılar bu arşivleri kültür merkezinin açık olduğu saatler içerisinde dilediği gibi kullanabilmektedir. Salt Galata koleksiyonlarından olan 3 temel arşivin açıklaması şu şekilde detaylandırılabilir:

  • Sanat: Ülkemizde 1950 sonrasında sanat eserlerine olan ilgi epey artmıştır. Bu sebeple 1950 yılından günümüze kadar olan tarihi gelişimler ve sanat ile ilgili tüm belgeler Salt Galata kütüphanesinde bulunmaktadır. Ayrıca sanat ile ilgili bir müze ve görsellerin yayımlandığı bir alan oluşturulmuştur. Sanatçılar ve sanatseverler bu alanda kendilerini geliştirerek detaylı araştırmalarına yapabilir. Sanat hakkındaki arşivi ile her gün birçok kişinin ziyaret ettiği sergi salonu ve kütüphane, dernekler tarafından desteklenmektedir.
  • Mimarlık ve Tasarım: 20. Yüzyıl’da ülkemiz mimar ve tasarımcıların bir takım çalışmaları ile aradığı ihtiyacı karşılamaktaydı. Geçmiş zamanlarda mimarlar ve tasarımcılar tarafından yapılan eskiz, çizim, yazışma, sözleşme, rapor, harita, fotoğraf, dia, ses kaydı ve video gibi birçok belge Salt Galata koleksiyonunda tasarımcılar ve mimarlar tarafından incelenmektedir. Mimarlık alanında kendini geliştirmek isteyen veya mimarlık alanına ilgi duyan herkes arşivden faydalanabilir.
  • Kent, Toplum ve Ekonomi: 19. Yüzyıl başlarından günümüze kadar ülkemiz hakkında toplumun yaşamı ve çevre ile olan ilişkileri konu alan yüzlerce bildiri arşivlerde yerini almaktadır. Coğrafyaya dağılış şekilleri ve çok kültürlü yapısı sayesinde toplumumuz hakkında tüm dönüşümler meraklıları tarafından Salt Galata’da incelemeye alınabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  En Çok Okunanlar
  Kategoriler